Prvi autobus sa znakom „Mercedesa“ i „Ikarbusa“ na haubi šepuriće se na predstojećem „BG kar šouu“, koji počinje 14. marta na Beogradskom sajmu! U subotu je ekipa „Novosti“ ekskluzivno prisustvovala „prvoj vožnji“ ovog autobusa po krugu fabrike, koji je posle završetka farbanja prevezen na poslednji, finalni punkt gde će biti ugrađena stakla i sedišta. Od kada je 13. januara ove godine stigla šasija, radimo danonoćno i uspeli smo da u željenom roku sve uradimo, ponosan je na svoje radnike i saradnike generalni direktor „Ikarbusa“ Aleksandar Vićentić. Ovaj autobus, kaže prvi čovek zemunske fabrike u restrukturiranju, sa većinskim kapitalom države, plod je poslovno-tehničke saradnje „Ikarbusa“ i „Mercedesa“.
Prvi autobus sa znakom „Mercedesa“ i „Ikarbusa“ na haubi šepuriće se na predstojećem „BG kar šouu“, koji počinje 14. marta na Beogradskom sajmu!
U subotu je ekipa „Novosti“ ekskluzivno prisustvovala „prvoj vožnji“ ovog autobusa po krugu fabrike, koji je posle završetka farbanja prevezen na poslednji, finalni punkt gde će biti ugrađena stakla i sedišta.
- Od kada je 13. januara ove godine stigla šasija, radimo danonoćno i uspeli smo da u željenom roku sve uradimo - ponosan je na svoje radnike i saradnike generalni direktor „Ikarbusa“ Aleksandar Vićentić.
Ovaj autobus, kaže za „Novosti“ prvi čovek zemunske fabrike u restrukturiranju, sa većinskim kapitalom države, plod je poslovno-tehničke saradnje „Ikarbusa“ i „Mercedesa“.
- „Mercedes“ ulaže tehnologiju i znanje, školovaće nam kadrove u svom nastavnom centru, kontrolisaće kvalitet izrade, ali i ukupno poslovanje fabrike - kaže Vićentić koji najavljuje potpisivanje ugovora sa „Mercedesom“ sredinom meseca. - A za dobar projekat uvek se nađe novac.
Ot tog ugovora se očekuje da „Ikarbus“ postane jedan od dvadeset „bodibildera“ nemačkog giganta i da tako stekne pravo da na haubu svojih proizvoda stavi „Mercedesov“ znak.
Čuvena „srebrna zvezda“ blistaće na novom autobusu koji je prefarban u sivometalik boju, sa crnim aplikacijama.
- Na prednjoj maski i volanu, biće znak „Mercedesa“ jer su posle sve tri dosadašnje kontrole, koje su izvršili Nemci, bili veoma zadovoljni - kaže tehnički direktor „Ikarbusa“ Petar Baltić.
Samohodna šasija „Mercedesa“ proizvodi se u Španiji u fabrici „Evrobus“ u Samanu, pored Bilbaoa. Na njoj su montirani motor, menjač i točkovi. Šasija koja je isporučena bila je duga 7,3 metra ali su je, za naše potrebe, prepravili majstori „Ikarbusa“ na željenih 12 metara, kolika je i dužina autobusa. Autobus je do srednjih vrata niskopodni, a iza drugih vrata je urađena nadogradnja, pa je pod povišen u skladu sa najsavremenijim trendovima za ovakvu vrstu autobusa. Na prednjim vratima je platforma za lakši ulazak osoba sa invaliditetom. Kompletna nadogradnja je osmišljena u „Ikarbusu“, a tačno 60 firmi iz Srbije radi na proizvodnji delova od plasitike, stakla (Pančevo) do displeja za pokazivače pravca, klima-uređaj...
- Cilj je da što više delova bude proizvedeno u Srbiji. Za prvi primerak sedišta smo morali da uvezemo iz Poljske, ali smo „spojili“ Poljake i jednu našu fabriku iz Priboja, pa se nadamo da će ubuduće sedišta biti proizvođena u Srbiji - kaže Baltić. Zasada uvozimo vrata, ali će i tu proizvodnju, verujemo, osvojiti kod nas u „Prvoj petoletki“.
Sve što je ugrađeno u ovaj autobus je vrhunskog kvaliteta. Počevši od klima-uređaja (domaći proizvođač), do sistema video-nadzora (četiri kamere). Sve je rađeno od nerđajućih čelika, prohroma, aluminijuma.
Cena ovakvog autobusa, koji je prevashodno namenjen prigradskim linijama, iznosi između 130.000 i 140.000 evra. To je mnogo jeftinije od konkurencije, a po kvalitetu će malo koji proizvođač u svetu prednjačiti. Zato se očekuje da će, pored naših gradova, ovaj autobus tražiti i kupci van granica Srbije.
To je velika šansa za „Ikarbus“ koji trenutno zapošljava 280 radnika i koji je spreman da dnevno proizvede po jedan ovakav autobus.
Dogovoreno je, već, sa nemačkim partnerom, da se u „Ikarubus“ krene u proizvodnju još 6-7 vrsta vozila iz „Mercedesovog“ programa, od „sprintera“, „zglobnih“ pa sve do visokoturističkih autobusa.
Pravljen da traje dugo
Ovaj autobus, tvrde u „Mercedesu“, napravljen je da dugo traje i da ima niske troškove eksploatacije.
Tako za motor Nemci tvrde da bi u uslovima rada u Beogradu i sa nivoom održavanja kakav je u GSP „Beograd“, motor bez problema trebalo da prevali neverovatnih 1.800.000 kilometara.
S obzirom na to da su i ostali materijali izuzetno dugovečni (ugrađuju se na primer feritne cevi - jedna vrsta prohroma) i otporni na koroziju, jasno je da će radni vek „IK 112 LE“ biti veoma dug.